Historia tytoniu w Ameryce: Wszystko, co musisz wiedzieć

Czy wiesz, że pierwsze papierosy w świecie zachodnim zostały wyprodukowane w 1610 roku? Albo że pierwsza reklama papierosów pojawiła się w 1875 roku? Być może zaskoczy Cię fakt, że jedna z najstarszych gałęzi przemysłu w Ameryce ma długą historię z naszym narodem. Już w 1614 roku fajka tytoniowa była używana do palenia rodzaju tytoniu, który obecnie nazywamy "tytoniem". Na przestrzeni dziejów tytoń przeszedł wiele transformacji - od szkalowania jako zło do celebrowania go jako amerykańskiego zszywki. Związek tytoniu z Ameryką jest złożony, ale jedno jest pewne: ukształtował nas wszystkich.

Co to jest tytoń?

Tytoń to liście gatunku roślin Nicotiana tabacum. Jak sama nazwa wskazuje, tytoń jest rośliną uprawianą dla liści, które są wykorzystywane do produkcji papierosów, cygar, tytoniu fajkowego i różnych innych produktów do palenia. Tytoń można spożywać w stanie świeżym lub poddawać go fermentacji i destylacji, tworząc różne formy wyrobów tytoniowych.

Historia tytoniu w Stanach Zjednoczonych

Pod koniec XVIII wieku tytoń był powszechnie uprawiany i używany w Stanach Zjednoczonych. Jednak Amerykanie nie zaczęli palić tytoniu na poważnie aż do połowy XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy sprowadzono cygara wykonane z suszonych i rozdrobnionych liści tytoniu. Pierwsze papierosy, zwane również "fajkami", powstały pod koniec XVIII wieku. Papierosy te były wykonane z suszonych, rozdrobnionych liści tytoniu i były palone w fajkach.

The rise of cigarettes

Pomimo kilku wysiłków mających na celu zniechęcenie do używania tytoniu, takich jak ustawa o inspekcji tytoniu z 1883 roku i zakaz reklamy papierosów wydany przez FTC w 1897 roku, popularność papierosów nadal rosła. Firmy tytoniowe były w stanie wykorzystać rosnącą popularność papierosów na swoją korzyść. Na początku XX wieku firmy tytoniowe zaczęły reorganizować produkcję, która wcześniej była wykonywana ręcznie, do dużych fabryk. Wzrost produkcji papierosów na dużą skalę spowodował masową produkcję papierosów, która pozwoliła firmom produkować wiele więcej papierosów na raz. Masowa produkcja papierosów oznaczała również, że firmy produkujące papierosy mogły teraz szerzej reklamować swoje produkty, szczególnie poprzez wykorzystanie radia, telewizji i reklam prasowych. Zakaz reklamy papierosów został ostatecznie zniesiony na początku lat 60.

Tytoń i niewolnictwo

Podczas ery amerykańskich niewolników, tytoń był szeroko uprawiany i używany w Stanach Zjednoczonych. Tytoń był transportowany z południowych stanów do północnych, gdzie był wymieniany na towary takie jak żywność i zapasy. Tytoń miał również wartość ekonomiczną jako waluta używana w wymianie handlowej. Na Południu niewolnicy byli często nagradzani tytoniem za dobrą pracę. W czasach niewolnictwa amerykańskiego tytoń był powszechnie uprawiany i używany w Stanach Zjednoczonych. Tytoń był transportowany z południowych stanów do północnych, gdzie był wymieniany na towary takie jak żywność i zapasy. Tytoń miał również wartość ekonomiczną jako waluta używana w wymianie handlowej. Na Południu niewolnicy byli często nagradzani tytoniem za dobrą pracę.

Zobacz także:

  1. Moje przemyślenia na temat programu telewizyjnego "Boso przez świat"
  2. Styl życia w buddyzmie: Jak żyć wolnym, otwartym i połączonym życiem
  3. Droga Krzyżowa: Barefoot Travel Blog
  4. Poradnik Przetrwania w Dżungli: Jak przetrwać 30 dni w puszczy amazońskiej
  5. 10 powodów, dla których powinieneś odwiedzić Ekwador, kraj Ameryki Południowej
  6. 5 oznak alkoholizmu i co powinieneś zrobić
  7. Teoria ewolucji a teoria Darwina: Która z nich jest prawdziwa?

Przemysł papierosowy w USA dzisiaj

W 2017 roku papierosy i inne wyroby tytoniowe stanowiły 33,3% całej konsumpcji wyrobów tytoniowych w Stanach Zjednoczonych. Papierosy są najczęściej używanym wyrobem tytoniowym w Stanach Zjednoczonych (około 42% dorosłych palaczy).

Przemysł ten jest ściśle regulowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i podlega szeregowi podatków. Oprócz kontroli rodzajów produktów dostępnych dla konsumentów, podatki te mają na celu zniechęcenie do używania produktów tytoniowych poprzez finansowanie programów kontroli tytoniu. Zakazane są wszelkie twierdzenia, które można poprzeć dowodami naukowymi.

Wpływ palenia na zdrowie

Palenie powoduje wiele chorób, w tym raka płuc, choroby serca i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD). Palenie tytoniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej serca, POChP, udaru, cukrzycy i wielu nowotworów. Wykazano, że używanie tytoniu jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Palenie jest najważniejszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Stanach Zjednoczonych. Około połowa wszystkich zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych jest spowodowana paleniem. Ponad 3 miliony ludzi rocznie umiera z powodu chorób związanych z paleniem.

Posumowanie

Na wiele sposobów tytoń ukształtował amerykańską kulturę i historię. Od bycia szkalowanym jako zło do bycia celebrowanym jako amerykańska podstawa, tytoń miał znaczący wpływ na rozwój Stanów Zjednoczonych. Jednak branża ta jest ściśle regulowana przez FDA, a podatki mają na celu zniechęcenie do używania wyrobów tytoniowych. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem tytoniu, czy kimś, kto chce dowiedzieć się więcej o jego historii, przyszłość tego amerykańskiego przemysłu jest bezpieczna.