Sztuka

Czym jest popkultura? Odpowiadamy!

kino - popkultura

O popkulturze słyszał zapewne każdy. Mało kiedy zastanawiamy się jednak nad tym, czym jest kultura popularna. Czy istnieje jakaś definicja kultury masowej? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule! 

Popkultura — definicja

Na początku musimy zrozumieć, czym jest kultura popularna. Kultura popularna to zasadniczo kultura, której doświadcza większość społeczeństwa. Jest tym, co wszyscy znają i czego są świadomi. W rezultacie jest to kultura mas. 

Termin kultura popularna jest zwykle używany, gdy mówimy o sztuce, muzyce i kinie. Często mylimy go z szerszym pojęciem kultury masowej. A zatem kultura popularna to to, co wszyscy znają, natomiast kultura masowa to to samo, czego doświadcza określona grupa ludzi. Pozwala to stwierdzić, że kultura popularna jest zjawiskiem nieco szerszym. 

Cechy kultury popularnej

Teraz gdy mamy już pojęcie o tym, czym jest kultura popularna, przyjrzyjmy się niektórym jej cechom. Przede wszystkim jest ona tym, co wszyscy znają. Jest to zatem kultura masowa. W związku z tym nie istnieje żadna konkretna subkultura, z którą można by łączyć popkulturę; jest ona tym, czego doświadczają wszyscy: zarówno starzy fani punka, entuzjaści muzyki ska, jak i zatwardziali metalowcy. Popkultura to coś, co jest częścią codziennego życia wszystkich ludzi. W pewnym sensie jest wręcz budulcem naszej tożsamości.

Przykłady kultury popularnej

Kultura popularna ciągle się zmienia, więc trudno jest dokładnie określić, czego doświadczają masy. Niemniej jednak można znaleźć kilka przykładów kultury popularnej. Książki dla dzieci — jak wszyscy wiemy, dzieci są częścią przyszłości. Dlatego musimy je jak najlepiej kształcić. Książki są jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. 

Kreskówki, komiksy i opowiadania są doskonałymi przykładami kultury popularnej. Innym doskonałym przykładem będą programy telewizyjne, które są (lub były) emitowane w wielu różnych krajach. Można tu wskazać na przykład na seriale, jak Świat według Bundych, Przyjeciele, czy teleturniej Milionerzy lub (zwłaszcza w Polsce) Familiada. Wiele programów telewizyjnych jest doskonałym przykładem kultury popularnej. Są to takie programy, które nawet dorośli uwielbiają oglądać i które nie starzeją się z biegiem czasu.

Jak popkultura wpływa na nasze życie?

Przede wszystkim kultura popularna może być wykorzystywana do kształtowania światopoglądu. Jest ona istotną częścią tego, jak ludzie postrzegają świat. W rezultacie kultura popularna może wpływać na politykę i sprawiać, że wybrana grupa docelowa zagłosuje w taki czy inny sposób. Może też wpływać na stany emocjonalne ludzi. To jednak nie wszystko.

Weźmy na przykład temat „miłości”. Według najnowszych badań ludzie uważają, że miłość jest najważniejszą rzeczą na świecie. Oznacza to, że kultura popularna ma ogromny wpływ na nasze życie. To doskonały przykład tego, jak kolejne pokolenia ukształtowała popkultura. Innym sposobem, w jaki popkultura wpływa na nas, jest tworzenie stereotypów. 

Często jest to niezamierzone, ale tak się dzieje. Ludzie często tworzą stereotypy w swoich umysłach, kiedy oglądają filmy, programy telewizyjne i słuchają muzyki. Na przykład, jeśli ludzie oglądają film, w którym bardzo popularny jest motyw miłości, często zaczynają myśleć, że wszyscy ludzie w tym filmie szukają tej miłości. Często jest to błędne, ale mimo wszystko tak się dzieje.

Te filmy i seriale miały kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury masowej

Warto zauważyć, że wiele z filmów i seriali, które ukształtowały kulturę popularną, miało również znaczący wpływ na społeczeństwo. Na przykład seria o Harrym Potterze wywarła znaczący wpływ na młodzież niemal na całym świecie. Nie tylko wpłynęła na nawyki czytelnicze wielu dzieci, ale także pomogła ukształtować ich światopogląd. 

Również serial telewizyjny Przyjaciele wywarł znaczący wpływ na kulturę popularną. Warto zauważyć, że akcja serialu rozgrywa się w Nowym Jorku. Dzięki temu jest dobrym przykładem kultury popularnej, która odzwierciedla styl życia mas.

Wiele filmów i seriali odegrało kluczową rolę w rozwoju kultury masowej. Przyjrzyjmy się niektórym z nich, a jednym z pierwszych był Czarnoksiężnik z krainy Oz. Film został wydany w 1939 roku i momentalnie stał się klasykiem. Jest to film fantasy o Dorotce Gale, która udaje się w podróż do magicznej krainy Oz. Film wywarł również trwały wpływ na kulturę popularną. 

Można tu wskazać też na Simpsonów. The Simpsons to amerykański sitcom animowany stworzony przez Matta Groeninga, który jest emitowany od 1989 roku. Serial opowiada o przygodach grupy mieszkańców Springfield. Program wywarł trwały wpływ na kulturę popularną na całym świecie.

Fenomenem był też Władca Pierścieni, jednak wiele wskazuje na to, że sercem nowego pokolenia będą raczej superboghaterowie, których w naszej kulturze doskonale zakorzenił m.in. Marvel. Iron Man to dziś solidna marka, która na pewno szybko nie straci na znaczeniu.

Swoich zagorzałych fanów ma też oczywiście Godzilla — japoński brand, za który odpowiada studio TOHO. Postać, która dziś (niestety) jest w dużej mierze odbierana tylko jako najpotężniejszy potwór, wywodzi się z pięknej historii i w rzeczywistości jest manifestem przeciwko wojnie atomowej. 

Można spodziewać się też, że z biegiem czasu do panteonu legend, które kształtowały kulturę masową, dołączą między innymi bohaterowie Stranger Things czy superbohaterowie z serialu The Boys. Na stałe w popkulturze zapisał się też oczywiście Batman i Supermen. Lista takich postaci jest zresztą bardzo długa.

Popkultura — podsumowanie

Kultura popularna, czyli inaczej kultura masowa, to ten obszar, który znają wszyscy. Bez względu na to, czy oglądałeś Avengersów, czy Milionerów lub Familiadę, właśnie doświadczałeś funkcjonowania kultury masowej w całej swojej okazałości.

Nie istnieje żadna konkretna subkultura, z którą można by ją powiązać. Kultura popularna może kształtować światopogląd ludzi. Wiele wskazuje na to, że będzie rozwijała się właśnie w tym kierunku, w czym wielką rolę odegrają nie tyle co wytwórnie, jak Paramount, Warner, czy MGM, ale raczej giganci rynku VOD, na czele z Netflixem, HBO, Amazonem i Disneyem.