Dla oddanych fanów danego uniwersum i ilustratorów nic nie może równać się z dobrze napisanym i narysowanym komiksem. Ten dynamiczny format wciąż w świetny sposób wie, jak zawładnąć naszą wyobraźnią – od superbohaterów i science fiction po komedie, horrory i fantasy, każdy znajdzie w ich coś dla siebie. Wraz z rosnącą popularnością self-publishingu, dziś łatwiej niż kiedykolwiek można przekształcić swoją kreatywną wizję w profesjonalnej jakości komiks.
Jak zacząć rysować komiks?
Rysowanie komiksów to wielka frajda! Tworzenie komiksu wymaga umiejętności, cierpliwości i dużej dozy planowania z wyprzedzeniem, kombinacja wszystkim powyższych elementów skutkuje wypracowaniem odpowiedniej higieny pracy, dzięki której można płynnie przechodzić do następnych etapów tworzenia.
Stwórz pomysł, który będzie fundamentem
Przy całym ogromie seryjnej treści tworzonej online i w druku, Twoja kreatywna wizja jest tym, co Cię wyróżnia. Zacznij od pomysłu, w który mocno wierzysz. Rozpoczęcie pracy nad komiksem wymaga sporego zaangażowania czasowego, więc chcesz się upewnić, że masz wystarczająco dużo zainteresowania swoimi postaciami i fabułą, by doprowadzić swój projekt do końca.
Faza burzy mózgów wygląda nieco inaczej dla każdego, ale możesz się spodziewać, że Twój oryginalny pomysł będzie nieco ewoluował, gdy dopiero będziesz zaczynał. Pamiętaj, by mieć pod ręką notatnik, w którym będziesz mógł zapisywać dialogi, szkice i pomysły na fabułę, gdy tylko przyjdą Ci do głowy.
Najpierw napisz historię
Choć kuszące może być to, by od razu przejść do rysowania komiksu, postaraj się nie dać się wyprzedzić przez Twój głód tworzenia. Z lektury ulubionych komiksów wiesz, że stworzenie solidnej fabuły jest kluczowe. Tekst napędza wizualną akcję i wypełnia szczegóły fabuły oraz cechy postaci.
Jeśli Twoim celem jest stworzenie komiksu, który sprawia wrażenie spójnego i dobrze zaprojektowanego od okładki do okładki, to opracuj scenariusz zanim zaczniesz ilustrować. W przeciwnym razie ryzykujesz, że stworzysz wiele scen które trzeba będzie przerobić lub wyrzucić, jeśli narracja nie będzie się z nimi zgadzać. Początkujący bardzo szybko zrozumieją, że poprawianie tekstu jest znacznie łatwiejsze niż przerysowywanie całej strony.
Przystępując do pisania komiksu, weź pod uwagę następujące elementy fabuły:
- Umiejscowienie- Czy istnieje wyraźne poczucie czasu, miejsca i ogólnego nastroju?
- Postacie – Czy główni bohaterowie są w pełni rozwinięci i wiarygodni? Czy mają wyraźne osobowości, motywacje i wyzwania?
- Fabuła – Czy opowieść ma naturalnie postępujące sekwencję i tło? Czy są jakieś luki w informacjach, które mogłyby zdezorientować czytelników?
- Narracja – Czy punkt widzenia jest spójny?
Rozwijaj swoje rzemiosło
Możesz mieć wrażenie, że pochłonąłeś już wystarczająco dużo komiksów, by wiedzieć, jak tworzyć własne. Jednak zawsze można się wiele nauczyć od bardziej doświadczonych rysowników. W przerwach między własnymi sesjami twórczymi czytaj książki, wywiady i blogi ulubionych twórców komiksów, aby poznać ich wskazówki i techniki. Dla każdego elementu tworzenia, można znaleźć wszelkiego rodzaju dogłębne tutoriale i porady dla artystów, którzy są nowicjuszami w tworzeniu komiksów. Wykorzystaj te zasoby jako narzędzia do nauki i inspiracji, gdy tylko utkniesz w martwym punkcie.
Możesz również poszukać informacji na własnych półkach z książkami. Zastanów się, co przyciąga Cię do danej serii komiksowej i przeanalizuj ją pod kątem twórczym i technicznym. Zwróć uwagę na decyzje, jakie podjął artysta odnośnie układu, stylu rysowania, koloru, postaci i historii. Zrozumienie, które elementy w pracach innych osób są dla Ciebie intrygujące lub efektywne, może pomóc Ci w rozwijaniu własnych umiejętności i stylu.
Co będzie potrzebne do rysowania komiksów?
Narzędzia używane do rysowania komiksów są bezpośrednio związane z wybranym przez ciebie sposobem pracy. Podczas gdy wielu profesjonalistów tworzy komiksy cyfrowo, wciąż jest wielu, którzy preferują stare sposoby pracy z tradycyjnymi mediami.
Ołówki
To narzędzie jest podstawą każdego szkicu nierozłącznym towarzyszem każdego rysownika. Różne ołówki różnią się od siebie typami twardości. Ten parametr przekłada się na to, jak ciemna będzie kreska ołówka. Zawsze warto korzystać przynajmniej z dwóch typów grubości.
Papier
Ta sekcja jest właściwie jednym z największych czynników wpływających na wynik Twojej sztuki. Papier będzie określać ostateczny wygląd pracy. Niektóre materiały są szorstkie, inne gładkie, niektóre dobrze przyjmują tusz, a inne gorzej. Poprzez próby i błędy, znajdziesz to, co dla Ciebie działa najlepiej.
Skaner / Drukarka
Ten element technologii jest zawsze wykorzystywany nawet podczas korzystania z tradycyjnej techniki pracy, gdyż większość autorów rysujących manualnie całą koloryzację i tak przeprowadza cyfrowo.
Inne przybory
Dobór pozostałych narzędzi do szkicowania zależy przede wszystkim od metody tworzenia rysownika. Warto także pamiętać o dobrym oświetleniu.
Jak rysować komiksy na komputerze?
Nowe komiksy bardzo rzadko widzą papier, zanim zostaną wydrukowane. Opanowanie korzystania z cyfrowych narzędzi jest podstawową dla współczesnych rysowników i grafików.
Komputer
Jest to najważniejsza część konfiguracji. Będziesz musiał wydać przyzwoitą sumę pieniędzy i zdobyć komputer z wystarczającą ilością pamięci i miejsca do przechowywania danych, aby proces cyfrowego tworzenia był bezproblemowy.
Tablet do rysowania
To druga połowa podstawowego wyposażenia artysty. Tablet do rysowania jest niezbędny, aby móc rysować cyfrowo.
Software
Do pisania skryptów nie potrzebujesz rozbudowanych narzędzi, które wykraczają poza standardowe programy obecne na większości komputerów. Inną sprawą są narzędzie do rysowania.
- Adobe Photoshop: Jest to oczywisty wybór ze względu na szeroką gamę narzędzi oraz ciągłe aktualizacje i wsparcie. W tym programie możesz rysować, kolorować i literować swoje komiksy.
- Adobe Illustrator: AI wykorzystuje grafikę wektorową, która daje zawsze ostre wrażenie w finalnym wyglądzie sztuki. Często daje bardzo sterylny efekt, ale niektórzy rysownicy używają go z dobrym skutkiem, większość artystów komiksowych trzyma się z daleka od tej opcji.
- Clip Studio: To alternatywa dla Photoshopa. Jest znacznie tańsza i możesz zrobić z nią prawie wszystko, co z PS, a nawet więcej (w dziedzinie ilustracji). Jeśli robisz komiksy i nie wiele więcej, będzie to jedna z najlepszych opcji.
- Procreate: Jest to świetny kawałek oprogramowania używany na iPadzie. Nie jest tak rozbudowany jak pozostałe, ale w ilustracjach spisuje się bardzo dobrze.
Jak rysować postacie komiksowe?
Proces rysowania postaci często sprowadza się do kilku podstaw i schematów na których można oprzeć swój projekt. Zanim narysujesz choćby jedną kreskę – wizualizuj! Stwórz podstawę, na której zbudujesz swoją postać. Zastanów się nad jej pozą, ułożeniem i proporcjami.
Rysowanie postaci z patyków nie wydaje się być częścią procesu rysowania, ale tak właśnie zaczyna prawie każdy artysta w przemyśle komiksowym, przed rozwinięciem swojego projektu. Podczas tego etapu nie tylko zdecydujesz, w jaką akcję zaangażuje się twój bohater, ale także upewnisz się, że postać ma odpowiednie wymiary, zanim zajdziesz zbyt daleko w procesie rysowania, kiedy znacznie trudniej jest wprowadzać poprawki.
Najważniejszymi cechami rozpoznawczymi Twojej postaci (i prawdopodobnie najtrudniejszymi do uzyskania) są głowa i twarz. Kształt głowy jest tym, co nadaje postaci wyraz i osobowość. Kwadratowa, okrągła lub trójkątna głowa nadaje inny charakter postaci. Inną cechą, która może stworzyć unikalny, rozpoznawalny kształt są unikalnie uformowane włosy.
Aby narysować głowę postaci pod wieloma kątami, dobrze jest użyć dwóch podstawowych kształtów głowy jako punktu wyjścia i zmiksować je do ostatecznej, przybliżonej formy. Technika konstruowania postaci z podstawowych kształtów głowy jest wykorzystywana w animacji i jest bardzo polecana również w komiksie.
Dymki komiksowe
Jedną z najważniejszych części komiksu są dialogi postaci. Są one równie ważne jak same ilustracje. Jako część wizualnego języka komiksu, dymki są wyrażeniami treści same w sobie. Mogą one komunikować sytuację lub kontekst już za pomocą ich stylu i formy, co jest szczególnie ważne w tak dynamicznym i pełnym ekspresji formacie jakim jest komiks. Planując dymki trzeba zwrócić szczególna uwagę na ich rozmieszczenie, wielkość i ogólny układ, tak aby ułatwiały one narracje zamiast w niej przeszkadzać.
Jak rysować otoczenie w komiksach?
Podczas rysowania tła, ważne jest, aby pamiętać o tym, jaki rodzaj perspektywy chcesz uzyskać dla sceny. Mówiąc prościej, pomyśl o perspektywie jak o kącie dla zdjęcia z planu filmowego. Perspektywa będzie się zmieniać w zależności od tego, gdzie znajduje się „pozycja kamery”. Aby rysować w perspektywie, musisz zacząć od linii horyzontu i punktu lub punktów centralnych.
Zbyt szczegółowe tło może odwrócić uwagę od postaci, jak również od całej sceny. Inaczej jest w przypadku, gdy sceneria jest centralnym punktem danej klatki.
Efekty dźwiękonaśladowcze w komiksach
Ze wszystkich elementów definiujących komiks najbardziej paradoksalny jest fakt, że jest to medium nieme, w którym jednak dźwięk jest reprezentowany. „Udźwiękowienie” komiksów dobrze wpływa na płynność danej sceny, jednak powinno być używane jedynie wtedy, kiedy wniesie coś dla narracji.
Wszystkie cechy dźwięku, czytelnik musi wywnioskować ze sposobu, w jaki dźwięk jest wizualizowany, nie chodzi to o samą onomatopeję, ale także o stylistykę wyrazu dopasowaną do jego znaczenia.