Kino azjatyckieKino europejskieŚwiat komiksów

Jak rysować komiksy – dzięki tym poradom to bardzo proste

Jak rysować komiksy

Dla oddanych fanów danego uniwersum i ilustratorów nic nie może równać się z dobrze napisanym i narysowanym komiksem. Ten dynamiczny format wciąż w świetny sposób wie, jak zawładnąć naszą wyobraźnią – od superbohaterów science fiction po komedie, horrory i fantasy – każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Wraz z rosnącą popularnością self-publishingu, dziś łatwiej niż kiedykolwiek można przekształcić swoją kreatywną wizję w profesjonalnej jakości komiks.

Jak zacząć rysować komiks?

Tworzenie komiksu wymaga umiejętności, cierpliwości i dużej dozy planowania z wyprzedzeniem, kombinacja wszystkim powyższych elementów skutkuje wypracowaniem odpowiedniej higieny pracy, dzięki której można płynnie przechodzić do następnych etapów tworzenia.

Stwórz pomysł, który będzie fundamentem

Przy całym ogromie treści tworzonej online i w druku, twoja kreatywna wizja jest tym, co cię wyróżnia. Zacznij od pomysłu, w który mocno wierzysz. Rozpoczęcie pracy nad komiksem wymaga sporego zaangażowania czasowego, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo zainteresowania swoimi postaciami i fabułą, by doprowadzić projekt do końca.

Faza “burzy mózgu” wygląda nieco inaczej dla każdego, ale możesz się spodziewać, że gdy będziesz zaczynał, twój oryginalny pomysł będzie ewoluował. Pamiętaj, by o każdej porze mieć pod ręką notatnik, w którym będziesz mógł zapisywać dialogi, szkice i pomysły na fabułę – nigdy nie wiadomo, kiedy i co przyjdzie ci do głowy.

Najpierw napisz historię

Choć przejście do rysowania komiku od razu, bez odpowiedniego przygotowania tekstu, może być kuszące, postaraj się nie dać się wyprzedzić twojemu “głodowi tworzenia”. Z lektury ulubionych komiksów wiesz, że stworzenie solidnej fabuły jest kluczowe. Tekst napędza wizualną akcję i wypełnia szczegóły fabuły oraz cechy postaci.

Jeśli twoim celem jest stworzenie komiksu, który sprawia wrażenie spójnego i dobrze zaprojektowanego od okładki do okładki, to opracuj scenariusz, zanim zaczniesz ilustrować. W przeciwnym razie ryzykujesz, że stworzysz wiele scen, które trzeba będzie przerobić lub wyrzucić, jeśli narracja nie będzie się z nimi zgadzać. Początkujący bardzo szybko zrozumieją, że poprawianie tekstu jest znacznie łatwiejsze niż przerysowywanie całej strony.

Przystępując do pisania komiksu, weź pod uwagę następujące elementy fabuły:

  • Umiejscowienie – czy istnieje wyraźne rozróżnienia czasu, miejsca i ogólnego nastroju?
  • Postacie – czy główni bohaterowie są w pełni rozwinięci i wiarygodni? Czy mają wyraźne osobowości, motywacje i wyzwania?
  • Fabuła – czy opowieść ma naturalnie postępujące sekwencje i tło? Czy są jakieś luki w informacjach, które mogłyby zdezorientować czytelników?
  • Narracja – czy jest spójna?

Rozwijaj swoje rzemiosło

Możesz mieć wrażenie, że pochłonąłeś już wystarczająco dużo komiksów, by wiedzieć, jak tworzyć własne. Jednak zawsze można się wiele nauczyć od bardziej doświadczonych rysowników. W przerwach między własnymi sesjami twórczymi czytaj książki, wywiady i blogi ulubionych twórców komiksów, aby poznać ich wskazówki i techniki. Dla każdego elementu tworzenia można znaleźć wszelkiego rodzaju tutoriale i porady dla artystów, którzy są nowicjuszami w tworzeniu komiksów. Wykorzystaj te zasoby jako narzędzia do nauki i inspiracji, gdy tylko utkniesz w martwym punkcie.

Możesz również poszukać informacji na własnych półkach z książkami. Zastanów się, co przyciąga cię do danej serii komiksowej i przeanalizuj ją pod kątem twórczym i technicznym. Zwróć uwagę na decyzje, jakie podjął artysta odnośnie układu, stylu rysowania, koloru, postaci i historii. Zrozumienie, które elementy w pracach innych osób są dla ciebie intrygujące lub efektywne, może pomóc ci w rozwijaniu własnych umiejętności i stylu. Jak rysować komiksy - warsztat

Co będzie potrzebne do rysowania komiksów?

Narzędzia używane do rysowania komiksów są bezpośrednio związane z wybranym przez ciebie sposobem pracy. Podczas gdy wielu profesjonalistów tworzy komiksy cyfrowo, wciąż jest wielu, którzy preferują stare sposoby pracy z tradycyjnymi mediami.

Ołówki

To narzędzie jest podstawą każdego szkicu i nierozłącznym towarzyszem każdego rysownika. Różne ołówki różnią się od siebie typami twardości. Ten parametr przekłada się na to, jak ciemna będzie kreska ołówka. Zawsze warto korzystać przynajmniej z dwóch typów grubości.

Papier

Ta sekcja jest właściwie jednym z największych czynników wpływających na wynik twojej sztuki. Papier będzie określać ostateczny wygląd pracy. Niektóre materiały są szorstkie, inne gładkie, niektóre dobrze przyjmują tusz, a inne gorzej. Poprzez próby i błędy, znajdziesz to, co dla ciebie działa najlepiej.

Skaner / Drukarka

Ten element technologii jest zawsze wykorzystywany nawet podczas korzystania z tradycyjnej techniki pracy, gdyż większość autorów rysujących manualnie całą koloryzację i tak przeprowadza cyfrowo.

Inne przybory

Dobór pozostałych narzędzi do szkicowania zależy przede wszystkim od metody tworzenia rysownika. Warto także pamiętać o dobrym oświetleniu.

Jak rysować komiksy na komputerze

Jak rysować komiksy na komputerze?

W obecnych czasach nowe komiksy bardzo rzadko widzą papier, zanim zostaną wydrukowane. Opanowanie korzystania z cyfrowych narzędzi jest podstawową dla współczesnych rysowników i grafików.

Komputer

Będziesz musiał wydać przyzwoitą sumę pieniędzy i zdobyć komputer z wystarczającą ilością pamięci i miejsca do przechowywania danych, aby proces cyfrowego tworzenia grafik był bezproblemowy.

Tablet do rysowania

To drugi niezbędne i absolutnie podstawowy element wyposażenia artysty. Tablet i rysik do rysowania jest niezbędny, aby móc tworzyć komiksy cyfrowo.

Software

Do pisania skryptów nie potrzebujesz rozbudowanych narzędzi, które wykraczają poza standardowe programy obecne na większości komputerów. Inną sprawą są narzędzia do rysowania.

  • Adobe Photoshop: jest to oczywisty wybór ze względu na szeroką gamę narzędzi oraz ciągłe aktualizacje i wsparcie. W tym programie możesz rysować, kolorować i podpisywać swoje komiksy.
  • Adobe Illustrator: wykorzystuje grafikę wektorową, która daje ostre wrażenie w finalnym wyglądzie dzieła. Często daje bardzo sterylny efekt, przez co wielu rysowników go unika, ale niektórzy używają go z dobrym skutkiem.
  • Clip Studio: to alternatywa dla Photoshopa. Jest znacznie tańsza i możesz zrobić z nią prawie wszystko to, co z PS, a nawet więcej (w dziedzinie ilustracji). Jeśli tworzysz wyłącznie komiksy, będzie to jedna z najlepszych opcji.
  • Procreate: jest to świetne oprogramowanie do użytku na iPadzie. Nie jest tak rozbudowane, jak pozostałe, ale w ilustracjach spisuje się bardzo dobrze.

Jak rysować postacie komiksowe?

Proces rysowania postaci często sprowadza się do kilku podstaw i schematów, na których można oprzeć swój projekt. Zanim narysujesz choćby jedną kreskę – wizualizuj! Stwórz podstawę, na której zbudujesz swoją postać. Zastanów się nad jej pozą, ułożeniem i proporcjami.

Rysowanie postaci komiksowych z “patyków” nie wydaje się być częścią procesu rysowania, ale tak właśnie zaczyna prawie każdy artysta w przemyśle komiksowym, przed rozwinięciem swojego projektu. Podczas tego etapu nie tylko zdecydujesz, w jaką akcję zaangażuje się twój bohater, ale także upewnisz się, że postać ma odpowiednie wymiary, zanim zajdziesz zbyt daleko w procesie rysowania, kiedy znacznie trudniej będzie już wprowadzać poprawki.

Najważniejszymi cechami rozpoznawczymi twojej postaci (i prawdopodobnie najtrudniejszymi do uzyskania) są głowa i twarz. Kształt głowy jest tym, co nadaje postaci wyraz i osobowość. Kwadratowa, okrągła lub trójkątna głowa nadaje inny charakter postaci. Inną cechą, która może stworzyć rozpoznawalny kształt, są uformowane w sposób unikalny włosy.

Aby narysować głowę postaci pod wieloma kątami, dobrze jest użyć dwóch podstawowych kształtów głowy jako punktu wyjścia i “zmiksować” je do ostatecznej, przybliżonej formy. Technika konstruowania postaci z podstawowych kształtów głowy jest wykorzystywana w animacji i jest bardzo polecana również w komiksie.

Dymki komiksowe

Jedną z najważniejszych części komiksu są dialogi postaci. Są one równie ważne, jak same ilustracje. Jako część wizualnego języka komiksu, dymki są wyrażeniami treści same w sobie. Mogą one komunikować sytuację lub kontekst już za pomocą ich stylu i formy, co jest szczególnie ważne w tak dynamicznym i pełnym ekspresji formacie, jakim jest komiks. Planując dymki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich rozmieszczenie, wielkość i ogólny układ, tak aby ułatwiały one narrację, zamiast w niej przeszkadzać.

Jak rysować otoczenie w komiksach?

Podczas rysowania tła ważne jest, aby pamiętać o tym, jaki rodzaj perspektywy chcesz uzyskać dla sceny. Mówiąc prościej, pomyśl o perspektywie jak kadrze z planu filmowego. Perspektywa będzie się zmieniać w zależności od tego, gdzie znajduje się pozycja kamery. Aby rysować w perspektywie, musisz zacząć od linii horyzontu i punktu lub punktów centralnych.

Zbyt szczegółowe tło może odwrócić uwagę od postaci, jak również od całej sceny. Inaczej jest w przypadku, gdy sceneria jest centralnym punktem danej klatki.

Efekty dźwiękonaśladowcze w komiksach

Ze wszystkich elementów definiujących komiks najbardziej paradoksalny jest fakt, że jest to medium nieme, w którym jednak dźwięk jest reprezentowany. „Udźwiękowienie” komiksów dobrze wpływa na płynność danej sceny, jednak powinno być używane jedynie wtedy, kiedy wniesie coś dla narracji.

Wszystkie cechy dźwięku czytelnik musi wywnioskować ze sposobu, w jaki dźwięk jest wizualizowany. Nie chodzi to o samą onomatopeję, ale także o stylistykę wyrazu dopasowaną do jego znaczenia.

jak zacząć rysować komiks