Każdy rodzić chciałby zainteresować dzieci do czytania komiksów, ponieważ w czasach gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju sprzęty do grania, dzieci raczej stronią od książek czy komiksów. Czasem dochodzi nawet do uzależnienia od grania na konsoli czy korzystania z telefonu lub tableta. Już nie od dziś wiadomo, że jest to bardzo szkodliwe dla rozwoju mózgu dzieci, ponieważ korzysta ono tylko z płata czołowego. A gdyby tak zainteresować je komiksami?
Bardzo dobrym pomysłem jest zacząć czytać dziecku i przyzwyczajać go do takiej formy spędzania wolnego czasu, lub zabawy na świeżym powietrzu. Dziecko, które jest przyzwyczajane do czytania w latach późniejszych, ma lepszą pamięć i nie ma problemów z koncentracją. Czytanie rozwija wyobraźnię, słownictwo, buduję wiedzę, kształtuję światopogląd, jak również redukuje stres bardziej niż spacer po świeżym powietrzu.
Jak zachęcić dziecko do czytania?
Aby dziecko chętnie sięgało po książkę, ważne by ta czynność kojarzyła się z czymś przyjemnym. Istnieje parę sposobów, jednym z nich jest stworzenie miejsca do czytania. Takim miejscem może być zagospodarowana część pokoju, gdzie umieścimy dużo poduszek tak, aby tam było przytulnie.
Może to być fotel wiklinowy okrągły z miękkim siedziskiem, obok można postawić szafkę z dekoracyjną lampką. Ważne, żeby taka przestrzeń była przyjazna. W ten sposób ta czynność kojarzy nam się z czymś przyjemnym.
Ważne jest też, abyśmy otaczali się książkami tzn. ta powinna być w zasięgu wzroku i ręki dziecka. Często dzieci uczą się przez naśladowanie i biorą przykład z rodzica, widząc, że on czyta, jest możliwe, że się dzieci również zafascynują się czytelnictwem.
Kolejną metodą na zachęcenie dziecka do czytania jest:
- zachwalanie i rozmawianie o tym, jakie czytanie jest fajne np. ale historia, którą czytałam mnie wciągnęła, okazuj radość z czytania, zaintryguj dziecko i rozbuduj ciekawość.
Dzieci należy zabierać w miejsca, które kojarzą się z książkami np. wspólna wyprawa do biblioteki, na dział książek w sklepie, żeby samo mogło wybrać książkę, która mu się podoba. Tym sposobem dziecko zbliża się małymi kroczkami do zainteresowania się i sięgnięcia po książkę.
Jaki jest dobry wiek do czytania komiksów
Na początku rozwoju dziecka powinno otrzymywać książki z małą ilością tekstu (zazwyczaj jest to wiek przedszkolny), jeśli już nauczy się czytać, może sięgnąć po komiksy. Komiks dla dzieci w wieku szkolnym ma bardzo prosto rozmieszczone okienka, dziecko nie musi wzrokiem szukać po stronie dalszego numeru tylko analogicznie idzie za tekstem.
Na rynku znajduje się duży wybór komiksów np. „Sisters”, „Kajko i kokosz”, „wojownicy”, „Asteriks”, „Blok pierworodny” i wiele innych ciekawych komiksów. Komiksy te są ciekawe i pełne przygód, warto dziecku zaproponować.
Komiksy dla najmłodszych
Komiks dla najmłodszych ma bardzo przyjazne ilustracje, bez przemocy, jest kolorowy i zawiera mało tekstu z dużą czcionką. Poniżej znajduje się lista komiksów dla najmłodszych.
- Enoli Holmes (4 tomy)
- Kajko i Kokosz
- Fibi i jednorożec (5 tomów)
- Garfield
- „Czarodziejki Witch”
- „Adelka”
Komiksy dla dzieci w wieku szkolnym 7-8 lat
Komiksy dla dzieci w wieku szkolnym 7-8 lat mogą być bardziej złożone graficznie i tekstowo, ponieważ dziecko w takim wieku czyta już swoim tempem i samodzielnie. Poniżej przedstawiam parę propozycji komiksów:
- „Tajemnica niebieskich drzwi”
- „Dzień życzeń”
- „Zaklęcie zapomnienia”
- „Szklane dzieci”
- „Dom na wzgórzu”
- „Wiatr”
Komiksy dla dzieci w wieku 9-10 lat:
- „Niezłe ziółko”
- „Smerfy”
- „Studio tańca”
- My littel pony”
- „Amelia i Kuba”
Komiksy historyczne
Historia nie musi kojarzyć się z czymś nudnym, a wręcz przeciwnie można ją przedstawić w bardzo interesujący sposób, taką formą jest komiks. Komiksy historyczne oparte są na prawdziwych wydarzeniach historycznych z ubiegłych lat, do tych wydarzeń możemy zaliczyć:
- Dzieje Polski od średniowiecza,
- czasy zaborów,
- historię współczesną,
- komiksy wojenne.
Przykładem takim może być komiks pt. „Srebrni na szlakach niepodległej”. Przedstawia on bitwę warszawską w sposób prosty do zrozumienia. Taka forma nauki jest ciekawsza niż czytanie z podręcznika, ponieważ jest mniej formalna, a tym samym łatwiejsza do zapamiętania. Komiks ten składa się z trzech części. Kolejnym przykładem jest komiks pt. „Waleczny Tadzio”, którym wydawcą jest IPN. Komiks ten ukazuję historyczne wydarzenie z roku 1920 w Płocku.
Komiksy dla dzieci w języku angielskim
Komiks może być świetną alternatywą do zaznajomienia się i obsłuchania z językiem angielskim. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest bardziej przyswajana przez dziecko niż nauka w szkole, lub kursy szkoleniowe, ponieważ w tych dwóch miejscach jest określony czas na przyswojenie określonego materiału, a tym samym nauka nie jest przyjemnością, tylko obowiązkiem. Dzieci w wieku od 3 lat spokojnie mogą sięgać już po komiksy w języku angielskim lub rodzic może poczytać i poprzeglądać książeczkę. Taka forma nauki dziecka języka angielskiego powinna się spodobać i zainteresować. Dobrym przykładem komiksu jest
- „Maya makes a Mess”
- „Benjamin Bear”
- „Amulet”
- „Hagar Straszliwy”
- „Komiksowy kurs języka angielskiego”.
Komiks pt. „Komiksowy kurs języka angielskiego” wyd. PONS, przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8 lat lub starszych. Komiks ten obejmuje poziom językowy od A1-A2. Zawarte w komisie informacje są na poziomie podstawowym, tak aby dziecko zaznajomiło się z językiem i łatwo przyswoiło wiedzę i słownictwo. Słówka z zakresu podstawowego zostały przedstawione w formie obrazkowej, tak aby można było je łatwo skojarzyć i zapamiętać.
Wcześniejsze zainteresowanie i zachęcenie dziecka do czytania w formie obcojęzycznej daje możliwość szybszego przyswajania wiedzy w przyszłości z tego języka i poszerzenia słownictwa. W przyszłości nauka jakiegokolwiek języka obcego będzie się kojarzyła czynnością przyjemną, ciekawą, oraz może zachęcić do nauki w sposób standardowy w przyszłości. Ciekawie zaprojektowana szata graficzna i kolorystyka komiksu, na pewno zachęcie nie jedno dziecko niechętnie siadające i uczące się języka do nauki.
Kolejna propozycja komiksu, który jest interesujący i zachęcający to „Amulet”. Jest to historia pełna fantastyki, humoru, dobrej zabawy oraz nauki języka. Komiks składa się z czterech części. W pierwszej części zawarta jest historia, która opowiada o dwójce dzieci i ich mamie, którzy przenoszą się do innego miejsca zamieszkania po tragicznych wydarzeniach.
Dom skrywa mnóstwo zagadek, tajemnic. Przed laty zaginął bez wieści w tym domu ich przodek. Dziadek był wynalazcą i ekscentrykiem i do dziś go nie odnaleziono. Najbardziej zagadkowym miejsce w domu jest piwnica, skrywa ona niewyobrażalną tajemnicę. Dziewczyna, będąc w piwnicy, zostaje porwana przez wielkiego i olbrzymiego stwora.
Emilia znajduje w piwnicy amulet, który okazuje się być kluczem do ciągu dalszego historii. Druga część opowiada o klątwie strażniczki amuletu. Druga część obejmuje ciąg dalszy historii dwojga dzieci. Dziewczynka musi osiągnąć swój cel, jakim jest diabelska czaszka, żeby otrzymać antidotum dla swojej chorej mamy, a chłopiec musi stawić czoła mrocznemu elfowi.
Japoński autor Kibuishi tworząc ten komiks, inspirował się komiksami „Gwiezdne wojny”, oraz „Starcie tytanów”. Komiks „klątwa strażniczki” wskazuje problematykę świata zewnętrznego i przyszłościowego. W komiksie również zawartych jest dużo sytuacji, gdzie wymagane jest poświęcenie lub kuszenie na przejście na stronę wroga. Wydane zostały w miękkiej oprawie.
Trzecia część tego wspaniałego komiksu przedstawia dalsze przygody Emilii i Nawina. W tej części trwają poszukiwania Rady Strażników, którzy schowali się w latającym mieście Alledi. Od powodzenia tej, ze misji zależą losy całego kraju. Dziewczynka prowadzi niebezpieczny wyścig czasowy, a wysłannicy mrocznych elfów ich ścigają przez całą przygodę. W najbardziej krytycznej sytuacji nadchodzi pomoc.
Ostatnia część tej komiksowej przygody mówi o misji w pustce, magicznych portalach, w których dojrzewający bohaterowie muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu. Bohaterka przygody nosi na szyi amulet, który nie jest przypadkiem, że go ma. Konflikt między mrocznymi elfami a ludźmi bardzo w dużym stopniu rośnie. W historii tej są również zawarte elementy gatunku literackiego mrocznej fantazji, do których należy obecność mrocznych elfów. W „ostatniej radzie” są informacje również o innych istotach nocy, jakimi są gulonie.
To stwory przerażające bestie, które w poprzednich czasach były wykorzystywane przez dawnych strażników ochrony najbardziej wartościowych skarbów. W przygodzie pojawia się następna postać: jest to chłopak o imieniu Max. Jest to postać odważna, ambitna, tajemnicza. Pomiędzy Maksem a Emilią dochodzi do wymiany zdań i poglądów, różnica w podejściu do przyjaźni i magii. Emilia zostaje poddana próbie, która zdecyduje o przyszłości kraju.