Kino azjatyckieKino europejskieŚwiat komiksów

Komiksy dla dzieci – wybieramy te najlepsze

Komiksy dla dzieci - wybieramy te najlepsze

Każdy rodzić chciałby zachęcić dzieci do czytania. W dobie wszechobecnej cyfryzacji i powszechnych sprzętów do grania (PS5, Xbox, telefon lub tablet) niełatwo jest przekonać dzieci do literatury. W świetle powyższego komiksy – które zawierają sporo ilustracji, a stosunkowo mało tekstu – mogłyby się wydawać zachęcającą opcją. Czytanie, nawet komiksów, rozwija wyobraźnię, słownictwo, buduję wiedzę, kształtuję światopogląd, a nawet redukuje stres bardziej niż spacer na świeżym powietrzu. Jakie możemy polecić przykładowe komiksy dla dzieci w różnym wieku? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule!

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Aby dziecko chętnie sięgało po książkę, ważne by ta czynność kojarzyła się z czymś przyjemnym. Istnieje parę sposobów, a jednym z nich jest stworzenie przyjemnego miejsca do czytania przyjaznego dziecku. Takim miejscem może być wygospodarowana część pokoju, gdzie umieścimy dużo poduszek. Może to być okrągły, wiszący fotel wiklinowy z miękkim siedziskiem. Ważne, żeby taka przestrzeń była dobrze przemyślana (bliskość do źródeł światła, stolika, gdzie rodzic może podawać przekąskę, itp.). Ważne jest też, abyśmy sami otaczali się książkami. Często dzieci uczą się przez naśladowanie i biorą przykład z rodzica. Widząc, że on czyta, bardzo prawdopodobne, że sam zainteresuje się czytaniem. Ponadto książki zawsze powinny być w zasięgu wzroku i ręki dziecka tak, aby nie miało problemu z samodzielnym wyciągnięciem jej z półki. Niezwykle pomocne wydaje się zastosowanie filozofii Marii Montessori, która zakłada umożliwienie dziecku działań całkowicie samodzielnych. Zatem dziecko chętniej sięgnie po książkę, jeśli samo będzie potrafiło ją ściągnąć z półki (bo znajduje się na wysokości jego wzroku i nie musi prosić rodzica o podanie) oraz samo wybierze dogodną dla siebie przestrzeń i czas czytania (nie będzie musiało pokonywać “przeszkód”, np. w postaci niewygodnego krzesła, zbyt wysokiej kanapy itp.).

Kolejną metodą na zachęcanie dziecka do czytania jest prosta rozmowa na temat tego, co ostatnio przeczytało. Rozmawianie z nim o historii, która go wciągnęła czy wyrażenie zniecierpliwienia na wieść o streszczeniu kolejnej serii przygod spowoduje, że dziecko chętniej sięgnie po książkę. Podobnie w druga stronę: to rodzic może zainicjować rozmowę o literaturze, okazując radość z czytania i streszczając ciekawą pozycję. Takimi czynnościami zaintrygujesz dziecko i rozbudzisz jego ciekawość.

Ponadto warto rozwazyć zabieranie dzieci  w miejsca, które kojarzą się z książkami np. do biblioteki, księgarni, na dział książek w sklepie, aby samo mogło wybrać książkę, która mu się podoba.

Czym wyróżniają się komiksy dla dzieci?

Czym się wyróżniają komiksy dla dzieci?

Często myli się powieść graficzną z komiksem. Jaka jest między nimi różnica? Z reguły zarówno powieści graficzne, jak i komiksy przedstawiają historie za pomocą wizualnego formatu. Z tym że komiks jest generalnie periodykiem w odcinkach – przedstawia ciągłą historię, która jest dzielona na regularnie pojawiające się wydania. Powieści graficzne z kolei zwykle zawierają bardziej szczegółową, angażującą czytelnika historię przedstawioną w całości w jednym tomie.

Zarówno komiksy, jak i powieści graficzne przeważnie przedstawiają historie fikcyjne, jednak coraz częściej pojawiają się bardziej zróżnicowane tytuły, w tym osobiste wspomnienia czy opowieści historyczne.

Chociaż komiksy mają stosunkowo mało tekstu przy dużej ilości ilustracji, zwykło się uważać, że są gorszej jakości literaturą odpowiednią dla osób mających trudności z czytaniem. To nieprawda! Nie można zaprzeczyć, że zarówno komiksy, jak i powieści graficzne mają wystarczający potencjał, aby zapewnić młodym czytelnikom lżejszą, literacką “ucieczkę” niż ich odpowiedniki z dużą ilością tekstu. Cokolwiek więc sprawia, że ​​twoje dziecko jest podekscytowane ciągłym przewracaniem stron, możesz uznać za osobisty sukces.

Jaki wiek jest odpowiedni do czytania komiksów?

Nie ma odgórnej granicy wieku odpowiedniego do czytania komiksów. Tak naprawdę bardzo dobrym pomysłem jest zacząć czytać dziecku książki i komiksy dla dzieci już od lat niemowlęcych i przyzwyczajać do takiej formy spędzania wolnego czasu. Udowodniono, że dziecko, które jest przyzwyczajane do czytania, w latach późniejszych ma lepszą pamięć i i ma mniejsze problemy z koncentracją.

Na początku rozwoju dziecka powinno proponować się książki z małą ilością tekstu (zazwyczaj jest to wiek przedszkolny), a kiedy już zaczyna uczyć się czytać, może w pełni świadomie sięgnąć po pierwsze tytuły komiksów. Opowieści komiksowe dla dzieci w wieku szkolnym mają bardzo klarownie rozmieszczone okienka, dziecko nie musi wzrokiem szukać po stronie dalszego numeru, tylko łatwo podąża za tekstem. Na rynku znajduje się duży wybór serii komiksów i wiele innych ciekawych pozycji dla każdego czytelnika. Komiksy te są ciekawe i pełne przygód, warto zatem zaproponować je dziecku.

Komiksy dla najmłodszych

Początkowe komiksy dla małych dzieci i najmłodszych czytelników mają bardzo przyjazne ilustracje, zawierają mało tekstu pisanego dużą czcionką. Rysunki komiksowe dla dzieci są pozbawione przemocy, kolorowe i pogodne, często przedstawiają ulubionych bohaterów filmowych bajek. Lista komiksów dziecięcych jest coraz dłuższa, jednak jej czołowym reprezentantem jest wydawnictwo Egmont. Poniżej zamieszczamy listę śmiesznych komiksów dla dzieci po polsku

 •  Bardzo dzika opowieść wydawnictwa Kultura Gniewu – to opowieść o poszukiwaniu przyjaciół osadzona w dzikim świecie.
 • Ernest i Rebeka z linii wydawniczej Komiksy są super! – to bestsellerowa historia dla dzieci, młodzieży i dorosłych o 6-letniej dziewczynce Rebece, która często choruje. Tomy z tej serii to chyba ulubione komiksy dla dziewczynek, ale nie tylko!
 • Rufus. Wilk w owczej skórze wydawnictwa Egmont – to opowieść o wilku, który wraz z obecnością wśród owiec, pewnego dnia dowiedział się o swojej tożsamości.

Komiksy dla 7 i 8 latka

Komiksy dla dzieci w wieku szkolnym w przedziale wiekowym 7-8 lat mogą być bardziej złożone graficznie i tekstowo, ponieważ dziecko w takim wieku czyta już swoim tempem i bardziej samodzielnie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji śmiesznych komiksów dla dzieci wczesnoszkolnych:

 • Śledztwa Enoli Holmes – po tę serię osadzoną w czasach wiktoriańskiej Anglii chętnie sięgną przedstawiciele młodego pokolenia fanów Sherlocka Holmesa.
 • Kajko i Kokosz – klasyka polskiego komiksu, ukazująca się od 1972 roku. Opowiada o losach dwóch słowiańskich wojowników. W 2016 r. pojawiła się kontynuacja kultowego komisku, tym razem autorstwa innych twórców, a przygody tych barwnych postaci można nawet oglądać na platformie Netflix.
 • Garfield – to już bestsellerowy komiks, który ukazuje się od 1978 roku, a przygody tego leniwego i złośliwego kota wciąż tak samo bawią.

Dziecko czytające komiks Lucky Luke

Komiksy dla 9 i 10 latka

Komiksy dla dzieci w wieku 9-10 lat charakteryzują się większą ilością tekstu, nieraz bardziej wymyślnymi czcionkami i bardziej zawiłą, dojrzalszą fabułą. Są jednak ciągle komiksami dla dzieci, a więc są śmieszne, obfitują w kolorowe postacie, a sceny w znacznej większości są pozbawione agresji. Często pojawiają się w związku z aktualną modą, np. te o Minecrafcie.

 • Umarły Las” i “Nieumarły las – wesoły komiks nie tylko dla dzieci – także dorośli znajdą w nim wiele aluzji np. do polityki. Co w nim wspaniałego? Komiks kształci przyszłych ekologów i z wielkim sercem opowiada o wyjątkowości  Białowieskiego Parku Narodowego: tamtejszym ekosystemie, roślinach czy zwierzętach.
 • Minecraft – to komiksy dla wielbicieli popularnej gry o tym samym tytule. Bohaterowie przeżywają ciekawe przygody – zupełnie jak w grze!
 • Batman – któż nie zna przygód Batmana i Jokera? Pozycja o Batmanie to z całą pewnością świetna propozycja jako komikst dla 10-latka.
 • My little pony – w opozycji do chłopiecej pozycji, tym razem proponujemy dziewczęcy komiks dla dzieci. Komiks Mój kucyk Pony powstał na podstawie serialu telewizyjnego o takim samym tytule i szybko stał się wielkim przebojem w Stanach Zjednoczonych.

Komiksy historyczne dla dzieci

Historia nie musi kojarzyć się z czymś nudnym, a wręcz przeciwnie – można ją przedstawić w bardzo interesujący i zabawny sposób! Taką formą jest komiks. O historii nie trzeba dowiadywać się tylko z podręczników szkolnych, a zawiła tematyka wojen, protestów czy polityki pokazana w formie obrazkowej może znacznie pomóc dziecku w zrozumieniu przeszłych wydarzeń. Co więcej, po komiksy historyczne dla dzieci coraz częściej sięgają sami nauczyciele, zauważając, jak bardzo angażują młodych czytelników. Jaką tematykę mogą rozwijać komiksy historyczne?

 • Komunizm (np. Nie jest źle)
 • Dzieje Polski od średniowiecza (np. Woje Mieszka)
 • Polska pod zaborami (np. 39/45. Polskie Państwo Podziemne)
 • wiele innych wydarzeń historycznych, nie tylko dotyczących Polski, ale i Europy, Ameryki czy krajów azjatyckich.

Komiks po angielsku dla dzieci – jako nauka języka angielskiego

Komiks może być świetną alternatywą do zaznajomienia się i osłuchania z językiem angielskim. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest o wiele bardziej przyswajana przez dziecko niż nauka w szkole lub kursy dodatkowe. Tak to już bywa, że to, co z góry narzucone, a na dodatek określone pod rygorem zdania lub niezdania na zadowalającą ocenę, w wielu przypadkach jest nacechowane negatywnymi emocjami.  Kiedy znów nauka nie jest tylko smutnym obowiązkiem, a chwilą przyjemności (na dodatek “serwowaną” samodzielnie, według własnych wyborów), dziecko lepiej przyswaja wiedzę. Dzieci w wieku od ok. 3 lat spokojnie mogą sięgać już po komiksy w języku angielskim – rzecz jasna elementy tekstowe musi przekazać mu rodzic. Taka forma nauki języka angielskiego powinna się spodobać i zainteresować dzieciaki. Dobrym przykładem komiksów dla dzieci po angielsku mogą być np.:

 • Maya makes a Mess
 • Benjamin Bear
 • Amulet
 • Hägar the Horrible
 • Komiksowy kurs języka angielskiego

Pozycja Komiksowy kurs języka angielskiego (wydawnictwa PONS) jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8 lat lub starszych. Obejmuje poziom językowy od A1-A2, a zatem zawarte w komisie informacje są na poziomie podstawowym, tak aby dziecko zaznajomiło się z językiem i łatwo przyswoiło wiedzę i słownictwo. Słówka zostały przedstawione w formie obrazkowej, tak aby można było je łatwo skojarzyć i zapamiętać. Wcześniejsze zainteresowanie i zachęcenie dziecka do czytania w formie obcojęzycznej daje mu możliwość szybszego przyswajania wiedzy z tego języka w przyszłości oraz poszerzenia słownictwa.

Na szczególną uwagę zasługuje komiks Amulet – szczególnie dla fanów Opowieści z Narni. Jest to historia pełna fantastyki, humoru, dobrej zabawy oraz nauki języka. Komiks składa się z czterech części. W pierwszej zawarta jest historia, która opowiada o dwójce dzieci i ich mamie, którzy przenoszą się do innego domu rodzinnego po tragicznych wydarzeniach. Dom ten skrywa mnóstwo zagadek i tajemnic: przed laty zaginął tam bez wieści ich przodek. Dziadek był wynalazcą i ekscentrykiem, ale do dziś go nie odnaleziono. Najbardziej zagadkowym miejscem w domu jest piwnica, która – jak się okazuje – skrywa niewyobrażalną tajemnicę. Dziewczyna będąc w piwnicy, zostaje porwana przez olbrzymiego stwora. Emilia znajduje jednak amulet, który okazuje się być kluczem do ciągu dalszego historii. Druga część opowiada o klątwie strażniczki amuletu. To druga część historii dwojga rodzeństwa, w której dziewczynka musi osiągnąć swój cel (jakim jest diabelska czaszka), żeby otrzymać antidotum dla swojej chorej mamy, a chłopiec musi stawić czoła mrocznemu elfowi. Japoński autor Kibuishi, tworząc ten komiks, inspirował się m.in. Gwiezdnymi wojnami. Komiks Klątwa strażniczki porusza problematykę, jaką jest kuszenie do przejścia na stronę wroga.

Trzecia część tego wspaniałego komiksu przedstawia dalsze przygody Emilii i Nawina. W tej części trwają poszukiwania Rady Strażników, którzy schowali się w latającym mieście Alledi. Od powodzenia tej misji zależą losy całego kraju. Dziewczynka prowadzi niebezpieczny wyścig z czasem, a wysłannicy mrocznych elfów ich ścigają przez całą przygodę. W najbardziej krytycznej sytuacji nadchodzi pomoc. Ostatnia część tej komiksowej przygody traktuje o misji w pustce, magicznych portalach, w których dojrzewający bohaterowie muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu. W komiksie pojawia się chłopak o imieniu Max. Jest to postać odważna, ambitna i tajemnicza. Przez niego dochodzi do wydarzeń tragicznych w skutkach, które mogą odmienić losy kraju. Pomiędzy Maksem a Emilią dochodzi do wymiany zdań, poglądów i  różnic w podejściu do przyjaźni i magii. Wróg zostaje w ukryciu, a bohaterowie orientują się, że istnieje wokoł nich głos, który podszeptuje i tym samym podpowiada najlepsze rozwiązania. Ostatnia część tej wspaniałej przygody mówi o poznaniu całej prawdy i stawieniu czoła bolesnym wspomnieniom oraz zawarciu sojuszu z dawnym wrogiem.

Podsumowanie

W obecnych czasach obserwuje się zatrważający spadek poziomu czytelnictwa wśród dzieci. Łatwo to wytłumaczyć: wszak dzieci i młodzież chętniej sięgaja po wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne. Czasem jednak dochodzi nawet do uzależnienia od grania, a nie od dziś wiadomo, że jest to bardzo szkodliwe dla rozwoju mózg. Zdarza się, że dzieci są później nadpobudliwe – a to nic innego jak nieumiejętność przetworzenia sobie wszystkich informacj. Młody człowiek nie potrafi dostosować się do tak szybkiego tempa, jakie widzi. Czytanie ma zbawienny na nas wpływ. Uczmy zatem dzieci czytania od najmłodszy lat, rozbudzajmy w nich miłość do książek i przyzwyczajajmy je, że książka jest stałym elementem życia.